על המאייר הציורים והתערוכות של חיים סתת חיים סתת - מטפל בתקשור 


yaels-songs-icon

 

 


חיים סתת

 

 

חיים בן הארבע משרבט

שמי חיים סתת ואני בן לניצולי השואה דוד ושושנה-רייזי. נולדתי בחדרה בשנת 1949 בשם חיים-ישראל שטינמץ.


עוד כילד גיליתי את כשרוני לצייר וניצלתי כל רגע פנוי לשרבט בעפרון רישומים, שבאמצעותם ביטאתי את עצמי כילד ואימנתי את ידי לאחוז בעיפרון ובמכחול. בתקופות מחלה, בעת ילדותי, נהגתי לצייר דמויות על בד ולאחר מכן לרקום בחוט את הדוגמאות.

 

גם בבית הספר השתתפתי כ"צייר הכיתה" בהכנת כרזות ופוסטרים לבית הספר. אולם אהבתי לדבר אחר הרחיקה אותי לאט מתחום הציור, וקרבה אותי יותר לתחום שאליו נמשכתי מגיל צעיר; התעופה.

 

 

 

 

החל מגיל ההתבגרות נמשכתי יותר ויותר לתחום הטכנולוגי המתפתח, שהסעיר את דמיוני הצעיר, וגרם לי להשקיע מזמני יותר ויותר בתחום זה, והצטרפתי למועדון התעופה לישראל ולגדנ"ע אוויר.

 

בשלב זה של חיי, הזנחתי את כשרוני האחר; הציור. לאחר גיוסי לצה"ל, התקבלתי לקורס הטייס, ושרתתי כטייס בחיל האוויר הישראלי, בתקופת מאבק על קיום המדינה. אז עברתתי את שם משפחתי לסתת.

 

 


לאחר שהוצבתי בטייסת מסוקים, השקעתי את כל זמני בפעילות מבצעית של הטייסת והשתתפתי במרדפים אחר מחבלים בבקעה, חילוץ פצועים בתעלת סואץ ובמשימות רבות אחרות, שהתחייבו ממלחמת ההתשה. עוד בהיותי טייס צעיר, נשאתי לאשה את יעל ארגמן. מלחמת יום הכיפורים מצאה אותי משתתף במאמץ בלימת המצרים בסיני, תוך טיסה במשך ימים ולילות במשימות שונות.

 

אני בפרוייקט ציור בין הטיסות בטייסת

 

לאחר מלחמת יום הכיפורים, בעת מלחמת ההתשה שלוותה את המשא-ומתן על החזרת השבויים והפסקת האש, פגשתי צייר, אשר עורר בי שוב את כשרון הציור הרדום. הצייר, ששמו יעקב גילדור, שירת כחובש מוטס בצוות המסוק שלי, וניצל כל רגע פנוי, להציב את לוח הציור ולצייר. סגנון הציור של גילדור "תפס" אותי ו"נדלקתי", לאחר שנחשפתי לראשונה בחיי לסגנון הסוריאליסטי.

 

שנתיים לאחר שהתחלתי לצייר כבר הצגתי בתערוכת יחיד בגלריה "אכדיה" שבהרצליה, ולאחר מכן המשכתי להציג בגלריות שונות בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות.


בשנת 1983 התקבלתי כחבר באגודת הציירים והפסלים של תל אביב והשתתפתי בתערוכות שאורגנו על ידי האגודה. כצייר-טייס המבלה זמן רב גבוה מעל הקרקע, למדתי להתבונן בנופים השונים, המשנים צורה וגוונים עם ההתרחקות מהקרקע ו"ההתקרבות לשמים". התבוננות זו באה לידי ביטוי בציורי, המשלבים נופים רחוקים מזוויות לא שגרתיות ובגוונים היחודיים לי.

 

 

פורטרט עצמי משנות ה-70' (קטע מציור המופיע בגלריית הציורים)

 

 

דברים שכתב יעקב גילדור לקראת אחת מתערוכותי:

 

"עולמו של חיים סתת הוא עולמם של הסוריאליסטים, שבו באה לידי ביטוי שאיפתו של התת-מודע להגיב על שחרור מוחלט, ללא ביקורת של השכל או ערכים מוסריים כלשהם. זהו טרנס יצירתי, המעלה על פני השטח את עולמו הפנימי של יוצרו. הכלים המשמשים את סתת בעבודתו ומאפשרים לו תיאור ריאלי של האירוע התת-הכרתי הם הציור בטכניקה מעורבת, טמפרה-שמן; הטכניקה הקלאסית העתיקה של הציור הגלזורי.
חיים סתת הוא בעל כשרון טבעי לטכניקה. ביצועו הנקי מגביר את תחושת הסתירה שהוא רוצה להבליט.
התכנים הם עולמו הפרטי, שבמרכזו עומדת הישות האנושית.
מצבים של בדידות מודגשת על ידי נופים רחוקים של עולם קוסמי אחר, הנגלה בזוויות לא שגרתיות.
החומרים מתחלפים זה בזה ובבשר חי, דמויות מורכבות בדמויות בקומפוזיציות פשטניות בעלות מרכז אחד.
הסמלים, הפרדוקס, הטעות האופטית והלוגית, משרים על המתבונן תחושות מעורבות ומעוררות את דמיונו להפליג הרחק לעבר אותם עולמות רחוקים."

 

בתמונה זאת אני מכין את התשתית לציור הנוף, שמתואר בהמשך

 

 

לאחר שחרורו מחיל האוויר, בתום תקופת שירות של 13 שנים, המשיך בציור ובהצגת עבודותיו בתערוכות, תוך שהוא משכלל את טכניקת הציור, בד בבד עם עיצוב סגנונו, להבאתו לבגרות אומנותית.
סתת מאמין, שהאומנות ובכללה הציור, לא נועדו לשמש "כקרדום לחפור בו" לקידום רעיונות פוליטיים, אלא משרתת כערך נשגב ונצחי מעל השינויים הרעיוניים, המשתנים במהירות בתקופתנו. לכן, על האומנות להשאר ערכית בזכות עצמה ולהיות מופת לדורות. שימוש באומנות ככלי לקידום רעיונות פוליטיים פוגעת בערך האומנות והורסת את נצחיותה. לכן, חיים סתת אינו מנסה להציג בציוריו תמונות המשקפות תקופה או מקום, אלא משתדל לתת לציור חיי אל-מוות, מבלי לקשור את נושאיו לאירועי התקופה."

 

 

 

התמונות הבאות מתארות את שלבי הביניים בתהליך התפתחות של ציור, החל משלב הסקיצה וכלה בציור המושלם:


שלב ראשון – הסקיצה

שלב שני – העבודה על הרקע

שלב שלישי – העבודה על הסלעשלב רביעי – הציור המלא בכל הפרטים

 

 

בשנת 2006 "גויסתי" על ידי אשתי, יעל, לשמש כמאייר לספרי הילדים שהחלה לכתוב. הספרים שאיירתי עד עתה הם "הגיטרה של גבע", משקפי התכלת של איילת" ו"הבוקר ממהר לי". בניגוד לציורי השמן-טמפרה שציירתי מצעירותי, החלטתי לשנות כיוון, ולבצע את עבודת האיור לספרי הילדים במחשב. אני משתמש בתוכנת CorelDraw, שהנה בעצם תוכנת שרטוט וגרפיקה, אבל הגענו ביחד למסקנה שהיא מתאימה ביותר לביצוע האיורים לספרי ילדים בזכות הדיוק, הצבעוניות, והפרטים הרבים שניתן לשלב מבלי לאבד מאיכות האיור. כסבא לארבעה נכדים, אני נהנה במיוחד לאייר את ספרי הילדים, ולהקדישם לנכדי, ולכל הילדים שאוהבים ספרים.

 

 


יעל ואני עם שני ספרי הביכורים שיצרנו

 

בשנת 2010 השתלמתי בריפוי בביו אנרגיה ותקשור, תכונה שגיליתי שקיימת אצלי, ופיתחתי את היכולת הזאת בקורס בו השתתפתי כדי להרחיב את ההבנה והיכולת שלי בתחום. כיום, לאחר שרשמתי הצלחות אצל מטופלים רבים בתחום זה, התחלתי לעסוק בתחום באופן נרחב יותר, ובהמשך הדף אני מתאר בקצרה את הנושא. כדי לקרוא ולהבין את הטיפול בביו אנרגיה לחץ על כפתור הקישור בהמשך.

Link

לחצו כאן: חיים סתת - ציורים ותערוכות 

לחצו כאן: חיים סתת - מטפל בתקשור

 

 

 

בחזרה לראש הדף

 

כל הזכויות שמורות ליעל סתת 2007 ©